یوردداش yurddaş

بو بلاگ آذربایجانلیلارین و ایراندا یاشایان باشقا تورکلرین دیل ، تاریخ ، مدنیت ، فولکلور و انسانی حاقلاری ساحه سینده چالیشیر .

آیا آقای روحانی، رئیس جمهور استان آذربایجان غربی را نمی شناسد؟!

+0 بَگَن (Bəyən)
Image result for ‫آقای روحانی رئیس جمهور‬‎ 
آیا آقای روحانی رئیس جمهور، استان آذربایجان غربی را نمی شناسد؟!

                  حسن راشدی : 30 آبان 1397

                             

«استان اورمیه» نامیده شدن «آذربایجان غربی» توسط رئیس جمهور در سفر اخیرشان به شهر خوی، اکثریت مردم آذربایجان را نه تنها دل آزرده بلکه عصبانی کرد!

هفتصد سال پیش حمدالله مستوفی قزوینی در صفحه 75 کتاب « نزهت القلوب» خود در باب سوم آن «در ذکر بلاد آذربایجان» می نویسد:

«و آن [آذربایجان] نُه تومان و بیست و هفت پاره شهر [است]، اکثرش را هوا به سردی مایل است و اندکی معتدل بوَد، حدودش با ولایت عراق عجم [مناطق مرکزی،تفرش و اصفهان امروزی] و موغان و گرجستان و ارمن و کردستان پیوسته است، طولش از باکویه تا خلخال نود و پنج فرسنگ و عرض از باجروان [شهر قدیمی در مغان در کنار رود ارس] تا کوه  سیپان [در شمال دریاچه وان در ترکیه امروز] پنجاه و پنج فرسنگ...».

وقتی حمدالله مستوفی به تومان «خوی» از تومانهای نُه گانه آذربایجان می رسد می نویسد:

«تومان خوی چهار شهر است ،خوی،سلماس،اُرمیه و اشنویه ...» سپس به توضیح هر کدام از این شهرهای آذربایجان پرداخته و از خصوصیات آب و هوایی ، زیبا روی و سفید چهره و تُرک وش بودن مردم آنها و دیگر خصوصیاتشان سخن می راند .

 یعنی هفتصد سال پیش این شهرها از شهرهای آذربایجان تاریخی بوده که با تقسیم آن به دو استان آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز و استان آذربایجان غربی به مرکزیت اورمیه در زمان پهلوی، هیچ زمانی استان آذربایجان غربی به مرکز اورمیه ، «استان اورمیه» نامیده نشده است!

تنها اعضاء و مدعیان کردستان بزرگ و آنهائیکه دل در گرو گروه‌های مسلح دارند از واژه استان اورمیه استفاده می کنند تا نام تاریخی آذربایجان را از روی شهرهای غرب آذربایجان  بخصوص اورمیه بردارند تا زمینه را برای کردستان نامیدن این استان ، شهرها و مناطق آن و اهداف بعدی فراهم کنند!

آیا آقای رئیس جمهور در سفر اخیر خود به شهر خوی بی خبر از نیات آنهایی که استان آذربایجان غربی را استان اورمیه می نامند بوده که این استان را « استان اورمیه» خطاب کرده و یا رئیس جمهور از تقسیمات کشوری بی اطلاع بوده است؟!

استان اورمیه نامیده شدن آذربایجان غربی ازطرف رئیس جمهورآقای روحانی که در راس قوه اجرایی قرار دارد با هر کدام از موضوعی که از آنها نام برده شد در ارتباط باشد نمی تواند بی تاثیر از اثر منفی آن بر روی ملّت آذربایجان و 32 الی 35 میلیون نفر از ترکان ایران که اکثریت نسبی جمعیت کشور را تشکیل می دهند باشد که با گذشت نزدیک به چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، آنها هنوز در انتظار اجرای اصل 15 قانون اساسی و تحصیل به زبان ترکی خود درمدارس، حد اقل به اندازه ارامنه 150 هزار نفری هستند!